Препоруке педагога за родитеље
Огласна табла - Обавештења
четвртак, 19. март 2020, 23:36h

Драги родитељи,

Нимало лак задатак пред свима нама. Желимо вам пре свега да сви будете здрави. Важно је да сви будемо одговорни, савесни, хумани и позитивни.

Имајте на уму да је ово тежак период, али такође важан да и у овом тренутку будете трезвени и имате на уму да сте модели деци – како се треба понашати и у оваквој ситуацији.

И након ванредног стања морамо се вратити свакодневном животу, раду и школи. Како бисмо ово успешно пребродили ево неколико савета:

· Свако вече правите план активности за наредни дан и нека он буде обавезујући за све чланове породице; У плану потребно је да постоји: брига о хигијени и уређености простора (јер је то брига свих чланова породица); правилан распоред оброка (тачно у одређено време), како не бисте јели по цео дан, не заборавите да ни деца немају довољно активности и сви се можете угојите, што како знате и сами није добро за здравље; водите рачуна да деца не једу „грицкалице“ по цео дан, већ воће и поврће.
· Обавезно практикујте гимнастичке вежбе (најбоље ујутру);
· Направите дневни ритам како би било лакше о вама и деци када ванредно стање прође;
· Дете мора да има своје радно место (радни простор) и ту да ради домаћи задатак – без хране на том месту, гледајте да правилно седи јер је то важно за њихов правилан физички развој;
· Температура просторије где дете учи треба да буде најоптималнија – око 20 степени;
· Будите креативни у осмишљавању активности мимо учења;
· Препоруке око учења:

- Питајте дете да ли све разуме

- Објасните ако треба или упутите на учитеља/наставника

- Избегавајте учити са дететом, већ му будите подршка (храбрите га да уради задатак, да учи)

- Увек прегледајте како уради задатак/или преслишајте научену лекцију

· Смернице за остале активности:

v Певајте са децом

v Играјте, плешите

v Играјте се друштвених игара

v Нацртајте заједно неки цртеж, правите изложбу нацртаних радова

v Правите пано заједно

v Правите од колаж папира цртеже, фигурице од пластелина/теста, крпене лутке, нижите перлице, правите накит

v Правите честитке које можете касније некоме послати

v Пишите лепе поруке старијим комшијама, а затим их поделити

v Питајте заједно са дететом старије комшије да ли им треба помоћ

v Гледајте албуме са сликама

v Глумите са децом

v Гледајте заједно са децом онлајн позоришне представе

v Гледајте такође онлајн музеје

v Имате да нађете разне бесплатне онлајн курсеве

v Погледајте могућности окупљања преко друштвених мрежа, па омогућите деци да буду у контакту са другарима из школе/одељења

v Читајте књиге

v Слушајте музику заједно

v Причајте са децом о свему, о свом детињству, младости

v Играјте квиз

v Играјте игру: колико се познајемо / коју боју волим / коју музику / који цвет / коју животињу…

v Избегавајте да се стално љутите, да вичете јер ћете тако сви бити напети и нервозни, направићете „зачаран круг“

v Научите дете да у току дана мора и само да се забави, а да ви тада можете имати времена за себе

v Будите стрпљиви и доследни

Са старијом децом имајте у виду да су у пубертету односно адолесценцији, да их све „смара“ и да им треба прилазити посебно стрпљиво и пажљиво. Разговарајте са њима како да осмисле време, како да планирају дан. Причајте са њима о музици коју воле, о филмовима, о књигама које читају, радите заједно оно што њима прија. А, уколико се осаме, пустите их. Потребно им је да буду мало сами и немојте их реметити.

Висока педагошка саветница – Невенка Крагуљац
Педагошкиња – Славица Тијанић